Kızılcık ağacı

0 yorum
Kızılcık ağacı

Alaçam’daki kızılcık ağacının altındaki altın*

İNSANLAR yaşadıklarını, anılarını anlatmak isterse ya da anlatmak istemezlerse ”Anlatsam roman olur!” derler.
Kimi anılarını yazar, kitap olur; kimi yazar, lakin yayımlatacak gücü yoktur; kimi de yazmak yerine anlatmayı tercih eder.
Selahattin Özmen, anılarına ”80 Yıla Tanıklık” adını vermiş, 550 sayfa. Kendisi Mülkiyeli. Maliye müfettişi, özel sektöre geçse de sık sık kamu görevine çağrılmış, Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun ilk genel müdürü, 50 yıllık çalışma hayatının 40 yılını kamu ve özel sektörde kurucu ve yönetici olarak geçirmiş…

* * *16-kizilcik
SELAHATTİN Özmen’in yaşadığı bir define olayı var ki;
Özmen’i 1952 yılında Bakanlık staj için yurtdışına gönderir, karayoluyla dönerken Selanik’e uğrar, Selanik’te Karadeniz’den gelen Rumlar vardır, Türkçe konuşmaktadırlar. Bunlardan biri lokantada yanına yaklaşır; Samsun’un Alaçam kazasından Selanik’e göçmüşlerdir. Babası, nasıl olsa yine buraya döneriz diye iki teneke dolusu altını, kızılcık ağacının altına gömmüştü.
Karadenizli Rum, Selahattin Özmen’e anlatır:
”Evimiz kasabanın yukarılarındaydı, bahçemiz dereye açılırdı, evimiz ile dere arasında kocaman bir kızılcık ağacı vardı. Babam bu ağaç ile evin bahçe kapısını bir düz çizgi ortasına gelen, büyük çukura, iki teneke altını gömdü. Bizim gidip orada altınları bulmamız mümkün ama, gidemiyoruz, gidip arayın bulun, sonra sizinle anlaşırız, sütünüze kalmış.”
Selahattin Özmen teklifi olumlu karşıladı, bir şartı vardı:
”Eğer altınları bulursam bunun yarısının Türkiye’de ödenmesi için elimden geleni yapacağım.”

* * *
ÖZMEN, seneler sonra Alaçam’a gitti, belli etmeden bir soruşturma yaptı, kasaba halkı tütüncülükle geçinirdi, yalnız birileri birdenbire zengin olmuştu. Herhalde kaçan Rumların gömdüğü altınları bulmuşlardı!!!
Selahattin Özmen, Selanikli Rumun tarifi üzerine Alaçam’ı dolaştı, ne Rum mahallesinde bir ev ne de bir kızılcık ağacı vardı.

*27 Ocak 2008 MİLLİYET GAZETESİ HASAN PULUR’un köşesi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>