ALAÇAM’IN ŞİFALI SUYU ACI SU

2 yorum
ALAÇAM’IN ŞİFALI SUYU ACI SU

Nihat YALDIZ - 23.06.2014 -

Osmanlı kayıtlarında Acı Su 

Hicri 1309 M. 1892 Trabzon Sancağı Salnamesi s. 248’de ‘Acı su’dan şöyle bahsedilir:
‘’Kaza-i mezkure (zikredilen kaza- Bafra) merbut (bağlı) Alaçam nahiyesine bir saat mesafede çay kenarında karbonat tağmine (tadında) mesape (kaliteli) bir acı su olub insanın vucuduna nef’iyye-i mücribe (faydalı) olduğu içün içilmektedür.’’

 ACI-SU

Acı Su mevkii ve suyu Alaçam ilçe merkezine yaklaşık 3 km.dir. Acı Su, Uluçay içerisinde kayaların arasından çıkardı. Acı Su bir tür maden suyu idi. Bu suyun halk arasında ağrılara ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenirdi.
Belgede de zikredildiği gibi; eskiden halk Acı Su’ya gelir, şifalı suyundan içermiş. Bu durum bugün de devam etmektedir.
Çocukluğumuzda arkadaşlarımızla Acı Su’ya gelirdik. Çayda çimer, balık tutardık. Yanımızda getirdiğimiz bidonlarımızı acı suyla doldurup evlerimize götürürdük. Eve geldiğimizde suyu büyüklerimize, komşularımıza ikram ederdik. Adet böyleydi. Suları buzdolabına koyardık. Çünkü bir iki gün içerisinde suyun rengi ve tadının değiştiğine şahit olmuştum. Dolayısıyla acı-su taze olarak içilirdi.

  1. Nihat OKUMUŞ says:

    Güzel bir tesbit ve araştırma… Emeğine sağlık adaşım.

  2. Bence, Alaçamlılar Acı Su’nun kıymetini bilmiyorlar. Yeni nesil için sadece “var olan” bir yer.
    Değerlerimize sahip çıkalım!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>